Co się zmieni

Komisja opublikowała nowy zestaw zaktualizowanych zasad dotyczących reklam, które są bardziej rygorystyczne i trudniejsze niż poprzednie. Komisja stwierdziła, że nowy zestaw zasad „zapewnia silniejszą ochronę konsumentom i zapewnia uczciwe traktowanie przez firmy oferujące gry hazardowe”.

W środę Brytyjski nadzór hazardowy ostrzegł operatorów przed łamaniem zasad reklamowych lub łamaniem przepisów konsumenckich, przygotowujących się do wprowadzenia nowych zasad gry jesienią.

Obecne brytyjskie przepisy dotyczące hazardu przewidują, że komisja hazardowa może nakładać kary na operatorów tylko za wprowadzenie w błąd poprzez reklamę. Kiedy nowa zasada wejdzie w życie w październiku, UKGC oświadczy, że będzie mogło nakładać nieograniczone grzywny na operatorów za reklamy, które urozmaicają hazard lub promują gry dla dzieci. Operatorzy gier hazardowych mogą zostać obciążeni wysokimi grzywnami za niedostatki reklamowe ich podmiotów zależnych, zgodnie z UKGC.

Nowe wymogi, które następują po otwartych konsultacjach, zapewniają silniejszą ochronę konsumentom i zapewniają uczciwe traktowanie przez firmy oferujące gry hazardowe.

Zmiany te oznaczają:

  • łatwiej będzie podejmować działania, w tym nakładanie kar, przeciwko firmom hazardowym, które łamią zasady reklamowe (np. reklamy, które przemawiają w szczególności do dzieci lub gier hazardowych);
  • firmy będą borykać się z działaniami związanymi z niedociągnięciami reklamowymi stron trzecich;
  • szybciej i łatwiej będzie podejmować działania w przypadku naruszenia prawa konsumenckiego (na przykład nieuczciwe i wprowadzające w błąd praktyki lub nieuzasadnione ograniczenia dotyczące wypłat);
  • firmy będą musiały zapewnić lepsze procedury składania skarg, w tym ośmiutygodniowy termin rozpatrywania skarg;
  • będzie można podjąć działania przeciwko firmom hazardowym, które wysyłają e-maile lub teksty reklamujące, czyli spam;

Nowe wymagania wejdą w życie 31 października 2018 r.

Uczciwy hazard i mniej reklamy

Komisja ds. Gier hazardowych wyraziła optymizm, że rozwiąże problemy dotyczące naruszenia prawa konsumentów, w tym nieuczciwe i wprowadzające w błąd praktyki lub nieuzasadnione ograniczenia dotyczące wypłat, szybciej i łatwiej, nakładając ostateczny termin.

„Ochrona interesów konsumentów jest dla nas priorytetem i musi być priorytetem dla operatorów gier hazardowych”, powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny UKGC Neil McArthur. „Zmiany te ochronią konsumentów przed nieodpowiedzialną reklamą i wprowadzającymi w błąd promocjami, zapewnią łatwiejsze wycofywanie pieniędzy i będą oznaczać, że firmy będą miały do czynienia ze skargami szybciej”.

Ogłoszenie UKGC nastąpiło kilka tygodni po tym, jak widzowie skarżyli się, że zostali zbombardowani ogłoszeniami dotyczącymi zakładów podczas Mistrzostw Świata w 2018 r. w Rosji. Pojawiły się skargi, że dzieci były narażone na prawie 90 minut ogłoszeń o zakładach, zachęcając ich do uprawiania hazardu.

W odpowiedzi McArthur przemówił: „Jesteśmy świadomi debaty, która toczyła się wokół reklamy, ale skupiamy się w jednej chwili na przestrzeganiu obowiązujących przepisów, budując bazę dowodów na wpływ, jaki ma reklama — szczególnie na dzieci i wrażliwe ludzie. To jest coś, na co mamy być bardzo uważni”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *